Receive your
FREE STRATEGY SESSION
with our experts here!
APPLY SIA īsteno pētniecības projektu Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" īstenošanas noteikumu kompetences centru ietvaros.
Pētniecības projekta numurs un nosaukums: Nr. 1.13 “Seklu un dziļu plaisu detekcija tukšā caurspīdīgā stikla tarā”
Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/002
Pētījuma mērķis ir izstrādāt tukšas caurspīdīgas stikla taras plaisu analīzes risinājumu viendabīgas formas un rievainas formas pudelēm. Jau iepriekš izstrādātās stikla taras kvalitātes kontroles iekārtas ietvaros tika identificēts, ka viens no būtiskajiem defektu veidiem ir dziļas un seklas plaisas, taču to redzamības apstākļi būtiski atšķiras no pārējo defektu veidu redzamības konfigurācijas. Līdz ar to, lai nodrošinātu pilnu stikla taras analīzes inspekciju, iekļaujot visus industrijā būtiskos defektus, ir nepieciešamība izstrādāt atsevišķu moduli plaisu analīzei, kas vienkārši integrējams esošajā stikla taras kvalitātes kontroles sistēmā. Šāda pieeja pētniecības ietvaros ļauj vienkārši papildināt esošo stikla taras kvalitātes kontroles iekārtu to būtiski nepārbūvējot, bet papildus uzstādot nelielu modulāru iekārtu, kas veic plaisu analīzi.
Pētījuma ietvaros plānots veikt:
Pētījuma ietvaros plānots sasniegt:
STARPNODEVUMA REZULTĀTS // 01.12.2023 - 31.05.2024.
Industrijā ir novērojams, ka vairākos stikla taras dizainos ir atrodamas problemātiskas zonas, kurās mēdz veidoties grūti konstatējamas plaisas, skatoties uz objektu horizontāli vai vertikāli, piemēram, kakliņa zonā. Ražošanas līnijā, no kuras tika izgūti pētījumā izmantotie stikla taras paraugi, jau tiek izmantotas vairākas kvalitātes kontroles iekārtas, starp kuru nepilnībām ražotāji izceļ tieši šo problemātisko zonu. Pavēršot skatu leņķī starp horizontālu un vertikālu, kakliņa tālākā puse būtu redzama labāk nekā horizontāli vai vertikāli.
Mašīnmācīšanās algoritmu apmācības datu kopu var ievākt ātrāk, ja visus nepieciešamos datus konkrētam paraugam un tā novietojumam ir iespējams ievākt ar vienu darbību (piemēram, pogas piespiešanu), un nav nepieciešams apvienot vairākas darbības viena datu kopas elementa iegūšanai. Ievākto datu pavairošana var būt ierobežota tad, ja attēli ir vizuāli sarežģīti, piemēram, strukturētas gaismas pielietošanas gadījumos.
SASNIEGTAIS REZULTĀTS uz 30.11.2024.
Pētījuma ietvaros tika sasniegti visi nospraustie mērķi.
Pētījuma ietvaros tika izstrādāta prototipa līmeņa iekārta tukšas, caurspīdīgas stikla taras plaisu analīzei – plaisu noteikšanai pudeles visās zonās, tai skaitā, rievotajos pudeles apgabalos.
Pētījuma ietvaros tika izstrādāta speciāla datu kopa neironu tīklu modeļa apmācībai, speciāli risinājumam pielāgots neironu tīklu modulis un algoritmu kopa seklu un dziļu plaisu analīzei un detekcijai tukšā caurspīdīgā stikla tarā. Algoritmu kopa spēj strādāt universālos apstākļos uz dažādiem produktiem, tā spēj strādāt ar dažāda veida pudelēm, visās tās zonās, neatkarīgi no pudelē redzamā rievojuma, specifiskas formas vai uz pudeles esoša teksta vai logotipa.
Pētījuma ietvaros tika izpētītas dažādas pieejas kameru, lēcu, spoguļu, gaismas avotu novietojumā un konfigurācijā, lai pēc iespējas mazākā prototipa iekārtā spētu kameras attēlā redzēt dažāda līmeņa plaisas caurspīdīgā stikla masā. Tādejādi tika papildinātas industrijas zināšanas par spēju ar optiskajiem līdzekļiem nelielā iekārtā veikt sarežģīta līmeņa vizuālas analīzes uzdevumu.
Datu ievākšanas programmatūra ļauj statiski mainīt visu trīs kameru iestatījumus kā daļu programmas konfigurācijas un pēc pogas piespiešanas sinhronizēti veikt attēlu uzņemšanu un saglabāšanu failsistēmas direktoriju struktūrā, kurā pēc tam viegli identificēt:
Iegūtā fiziskā prototipa iekārta nosaka risinājuma komponenšu stāvokli (leņķi un attālumu) pret apskatāmo stikla taru un vienai pret otru. Savukārt reālo izpildījumu, kā novietojumu uz ražošanas līnijas, fiksāciju pie grīdas un konveijera, un citas nianses iespējams pielāgot katrai konkrētajai ražotnei.
APPLY SIA īsteno pētniecības projektu Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" īstenošanas noteikumu kompetences centru ietvaros.
Pētniecības projekta numurs un nosaukums: Nr. 2.2 “Neironu tīklu adaptācija Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datu analīzei dažādu vēža tipu un to stadiju klasifikācijai.”
Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/002
Ļaundabīgie audzēji ir viena no biežākām slimībām cilvēku populācijā. Plaušu audzējs ir viens no biežākajiem audzējiem, kas raksturojas ar sliktu prognozi un augstu mirstību. Plaušu audzējs joprojām tiek atklāts vēlīnajās stadijās, kad ārstēšana ir dārga un mazefektīva.
Jauno plaušu audzēju diagnostikas risinājumu izstrāde ir aktuāla problēma mūsdienu zinātnē. Uz mākslīgā intelekta balstīta lielo datu analīze izmantojot invotatīvus datu avotus varētu būt perspektīva jauna tehnoloģija plaušu audzēju diagnostikai un prognozei ar augstu komercializācijas potenciālu.
Pētījuma mērķis ir izstrādāt jaunu tehnoloģiju, kas pamatojas uz mākslīgā intelekta analīzi, izmantojot Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datus plaušu audzēju diagnostikai, kā arī klīnisko un patologhistoloģisku rādītāju novērtēšanu.
Pētījuma ietvaros plānots veikt:
Pētījuma īstenošanas rezultātā tiks izstrādāta metode biopsijas un citoloģijas paraugu pagatavošanai atomspēka mikroskopijai, kā arī uz mākslīgā intelekta balstīta jaunā tehnoloģija plaušu audzēja diagnostikai, kas pamatojas uz lielo datu analīzi, kas iegūti ar atomspēka mikroskopiju, un audzēja klīniskie dati.
Starpposms Nr. 1: 01.08.2023.-31.01.2024.
Pētījuma kopējais mērķis: izstrādāt jaunu tehnoloģiju, kas pamatojas uz mākslīgā intelekta analīzi izmantojot Atomspēku Mikroskopijas (AFM) datus plaušu audzēju diagnostikai, kā arī klīnisko un patologhistoloģisku rādītāju novērtēšanu.
Aktivitātes mērķis: nepieciešamo rīku izstrāde visu datu apkopošanai un centralizēšanai turpmākai izmantošanai (datubāzes, importēšanas mehānismi, saskarnes).
Ir pilnībā izstrādāta tīmekļa vietne, kas ļauj ērti LU Pataloģijas katedras darbiniekiem apkopot pacientu klīnisko un patohistoloģisko informāciju un LU Ķīmiskās fizikas institūta darbiniekiem augšupielādēt datnes no AFM, piesaistot tos konkrētam pacientam un biopsijas paraugam, kopā ar nepieciešamajiem pavadošajiem datiem.
Tīmekļa vietne ir pieejama publiski, bet, lai tajā autorizētos un piekļūtu sistēmas funkcionalitātei un datiem, ir nepieciešams lietotāja profils, kuru ir apstiprinājis vietnes administrators. Pašlaik administratora tiesības ir pieejamas tikai SIA Apply šī projekta vadībai.
Izstrādes laikā tika arī izplānota un izveidota datu batu bāze, kur attiecīgie dati tiek uzglabāti. Rīks būtiski vienkāršo turpmāko darbību ar datiem un standartizē to ieguves procesu, jo ir nodrošināta skaidra sasaiste starp datiem, kas iegūti ar pataloganatomijas kompetencēm un datiem, kas iegūti ar AFM.
LU Ķīmiskās fizikas institūta darbinieki iegūtos AFM mērijumus saglabā specifiskā datu formātā (.ibw), lai nodrošinātu turpmāko datu analīzi tika izstrādāts skripts, kas spēj lasīt šo datu formātu un savienoties ar datu bāzi, kur šīs datnes uzglabājas.
Turpmākās darbības: Turpmākie soļi ir izvirzīt un aprēķināt plaušu šūnu aprakstošus parametrus, kurus var iegūt no AMF datiem. Paralēli ir plānots izstrādāt programmatūru, kas veiks dažādu mākslīgā intelekta modeļu apmācību. Nepieciešams apmācīt gala lietotājus abu sistēmu izmantošanā un uzsākt datu ieguvi.
Starpposms Nr. 2: 01.02.2023.-31.07.2024.
Pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar LU medicīnas fakultāti esam veiksmīgi rekrutējuši un ievākuši biopsijas paraugus no 154% pacientu. Plānoto 24 vēža pacientu un 3 kontrolgrupas pacientu vietā esam ievākuši 37 vēža pacientu un 3 kontrolgrupas pacientu paraugus.
Starpposms Nr.3 // 01.07.2024.-30.09.2024.
Apmācīti uzraudzītās apmācības neironu tīkli, veiktas to precizitātes metrikas, sagatavotas rekomendācijas un aprakstītas audu paraugu sagatavošanas metodes optimālai AFM analīzei.
Sasniegtie rezultāti:
Apmācīti neuzraudzītās apmācības neironu tīkli, veiktas to precizitātes metrikas. Izstrādātas rekomendācijas un ieteikumi turpmākai tehnoloģijas precizitātes un pielietojumu uzlabošanai. Sagatavotas divas publikācijas.
Līdz ar ko pētījums ir noslēgts.
Uzrakstīta un iesniegta izskatīšanai uz pieņemšanu publikācija “Machine Learning for Lung Cancer Subtype Classification: Combining Clinical, Histopathological, and Biophysical Features”
Veikta gan uzraudzītā, gan neuzraudzītā apmācība un uzsākts darbs pie precizitātes metriku datu apkopošanas.
Apkopoti secinājumi par optimālu paraugu sagatavošanas un analīzes metodiku un turpmāku tehnoloģijas precizitātes uzlabošanu. Viennozīmīgi skaidrs, ka ar var veikt vēža stadiju un tipu klasifikāciju balstoties uz AFM datu neironu tīklu klasifikāciju taču ņemot vērā ierobežoto datu pieeju un turpmākos tehnoloģijas mērķus ir secināts, ka būtu lietderīgi pievienot arī fluorescences (two photon microscopy) datus par analizējamo paraugu.
APPLY SIA īsteno pētniecības projektu Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" īstenošanas noteikumu kompetences centru ietvaros.
Pētniecības projekta numurs un nosaukums: Nr. 2.3 “Elektoenerģijas patēriņa optimizācijas iekārtas izveides izpēte un prototipa izstrāde”
Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/002
Projekta ietvaros plānots izpētīt iespējas un izveidot prototipu iekārtai, kas darbosies kā vadības iekārta, lai optimizētu enerģijas patēriņu uzņēmumos, daudzīvokļu mājās, noliktavās, biroja ēkās u.c., kurā ir daudz energo intensīvas ierīces. Šī vadības iekārtas galvenā funkcija ir plānot un pārvaldīt elektroenerģijas plūsmu starp pievienotajām ierīcēm, lai samazinātu saimniecības izmaksas un nodrošinātu elektroenerģijas pieslēguma jaudas pietiekamību, ņemot vērā katras ierīces darbības ierobežojumus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu tās pamatfunkciju veikšanu.
Galvenajās projekta aktivitātēs ietver :
Sasniedzamais rezultāts
Elektroenerģijas un pieslēguma jaudas izmaksas ir divas alternatīvas kā veicināt saimniecības izmaksu samazinājumu. Mazākiem patērētājiem lielāku īpatsvaru no kopējā elektroenerģijas rēķina (līdz pat 40%) sastāda pieslēguma jaudas un pārvades tarifu izmaksas, kamēr lielākiem patērētājiem līdz pat 90% no kopējā elektroenerģijas rēķina sastāda pašas elektroenerģijas izmaksas. Optimizācijas mehānisma mērķi ir piemērojami saimniecībai, lai nodrošinātu lielāko absolūto ekonomisko ieguvumu, kas sagaidāms 10% un vairāk kopējā elektroenerģijas rēķina summas samazinājumā.
STARPNODEVUMA REZULTĀTS // 01.12.2023 - 31.05.2024
Pētījuma pirmajā posmā veiksmīgi realizēti visi plānotie darbi un izdarīti secinājumi, kas ļauj optimistiski lūkoties uz tālākajiem plāniem pētniecības projektā.
STARPNODEVUMA REZULTĀTS // 01.07.2024 - 30.09.2024
Projekta posmā izstrādāts sistēmas administratīvais panelis sistēmas tehniskai administrēšanai, kā arī ārējām integrācijām. Izstrādāta vadības iekārta efektīvai sistēmā integrēto iekārtu vienotai vadībai.
Projekta realizācijas kopsavilkums uz 31.12.2024
Pētījums “Elektroenerģijas patēriņa optimizācijas ierīces izveides izpēte un prototipa izstrāde” tika veikts ar mērķi izstrādāt vadības ierīces prototipu, kas ļauj efektīvi optimizēt elektroenerģijas patēriņu dažāda veida saimniecībās. Tas ietver biroju, noliktavu un dzīvojamo māju elektroenerģijas plūsmu pārvaldību, samazinot izmaksas un uzlabojot energoefektivitāti.
Galvenie sasniedzamie pētījuma rezultāti:
Sasniegtie ekonomiskie rezultāti:
Turpmākā attīstībā sasniegto rezultātu tālākai uzlabošanai ieteicams ieviest elektroauto uzlādes ierīci ar uzlādes stāvokļa nolasīšanu kā arī uzlabot saules paneļu ražības prognozes, attīstīt patēriņa prognožu algoritmus un izmantot mākoņu servisus. Tāpat ieteicams izvietot vadības iekārtas dažādās saimniecībās, optimizēt lielāku jaudu pārvaldību, apsvērt lielākas jaudas akumulatoru baterijas izmantošanu saimiecībā un pilnveidot neironu tīklu metodes ekonomisko ieguvumu palielināšanai. Viens no vērienīgākajiem turpmākas attīstības virzieniem ir dalības uzsākšana pārvades sistēmas operatora organizētajos regulēšanas tirgos.
APPLY SIA īsteno pētniecības projektu Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena "Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A" 5.1.1.r. reformas "Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija" 5.1.1.2.i. investīcijas "Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai" īstenošanas noteikumu kompetences centru ietvaros.
Pētniecības projekta numurs un nosaukums: Nr. 2.4 “Fluorescences multi lāzeru kombinācijas ierosmes sistēmas izpēte augstas veiktspējas mikroskopijas instrumentam un Neironu Tīklu baktēriju kvantizācijas un klasifikācijas moduļa izveide”
Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/002
Strādājošs, fizisks mikroskopijas instruments, kas spēj strādāt ar standartizētiem 20x75mm mikroskopijas slaidiem un spēj precīzi saskaitīt kopējo mikroorganismu skaitu noteiktā laukumā un klasificēt baktērijas, kas iezīmētas ar atšķirīgas ierosmes/emisijas fluorescences marķieriem.
Jaunā sistēma atbildīs tehnoloģiju gatavības līmenim TRL 6: Ir veikta tehnoloģijas validācija laboratorijas vidē: veikta galveno tehnoloģisko komponentu integrācija, lai pārbaudīto to kopdarbību laboratorijas vidē, kā arī testēta uz reāliem paraugiem.
Aktivitātes
STARPNODEVUMA REZULTĀTS uz 31/08/2024
Nosaukums "YOLO" nozīmē "You Only Look Once" (Tu Skaties Tikai Vienreiz), tas balstās uz iepriekšējām YOLO arhitektūras iterācijām, iekļaujot jaunākos sasniegumus dziļajā mācīšanās, lai uzlabotu precizitāti un ātrumu. Tā pamatā YOLOv8 izmanto konvolūcijas neironu tīklu (CNN) - mākslīgā neironu tīkla veidu, kas ir īpaši efektīvs vizuālās informācijas analīzē. Šis tīkls tiek apmācīts uz lielām anotētu attēlu datu kopām, mācoties atpazīt dažādu objektu klašu modeļus un iezīmes.
YOLOv8 arhitektūra ir izstrādāta, lai būtu efektīva, ļaujot tai veikt instanču segmentāciju reālajā laikā uz mūsdienu aparatūras. Tas padara to piemērotu lietojumiem, kur būtiska ir ātra vizuālo datu apstrāde.
STARPNODEVUMA REZULTĀTS 01.07.2024.-30.09.2024.
Izveidota praktiskai validācijai laboratorijas vidē gatava iekārta. Aprakstīti dati un apmācīti neironu tīkli.
Izgatavoti un praktiski notestēti:
Aprakstīti dati un apmācīts neironu tīkls baktēriju lokalizācijai.
Atrisināta sistēmas darbība problemātiskos gadījumos, kad paraugs (mikroorganismus saturošās membrānas) ir nelīdzenas.
Kopumā sistēmas prototips ir izveidots un ir gatavs praktiskai validācijai laboratorijā.
REZULTĀTS UZ 31.12.2024
Šis pētījuma projekts, kas tika īstenots sadarbībā starp SIA Apply un Rīgas Tehnisko universitāti, bija vērsts uz automatizētas fluorescences mikroskopijas sistēmas izstrādi mikroorganismu kvantificēšanai un klasificēšanai. Projekta gaitā tika veiksmīgi izstrādāta un validēta inovatīva sistēma, kas apvieno modernās optiskās tehnoloģijas ar mākslīgā intelekta risinājumiem.
Šis pētījuma projekts, kas tika īstenots sadarbībā starp SIA Apply un Rīgas Tehnisko universitāti, bija vērsts uz automatizētas fluorescences mikroskopijas sistēmas izstrādi mikroorganismu kvantificēšanai un klasificēšanai. Projekta gaitā tika veiksmīgi izstrādāta un validēta inovatīva sistēma, kas apvieno modernās optiskās tehnoloģijas ar mākslīgā intelekta risinājumiem.
Balstoties uz šī eksperimenta rezultātiem, tika organizēta detalizēta rezultātu analīze un izstrādāta precizēta marķēšanas metodoloģija. Tika definēti skaidri kritēriji šūnu izmēru noteikšanai, artefaktu identificēšanai un robežgadījumu klasifikācijai. Īpaša uzmanība tika pievērsta vairākiem specifiskiem gadījumiem, piemēram, kad novērojama šūnu pārklāšanās vai to tuvs novietojums, kā arī gadījumiem, kad nūjiņveida baktērijas novietojas vertikāli uz membrānas, radot apļveida formu. Papildus tika izstrādāta metodika šūnu novietojuma atšķirību interpretācijai z-ass robežās, kā arī precīzi definēti kritēriji neizteiktas fiziskās šūnu dalīšanās zonas interpretācijai.
Projekta rezultāti ir guvuši starptautisku atzinību, par ko liecina veiksmīgā prezentācija IUMS 2024 konferencē un publikācija Frontiers Abstraktu grāmatā. Izstrādātajai sistēmai ir identificēts skaidrs komercializācijas ceļš ar diviem alternatīviem biznesa modeļiem, kas pielāgoti dažādām klientu vajadzībām.
Kopumā projekts ir veiksmīgi sasniedzis izvirzītos mērķus, radot inovatīvu risinājumu, kas ne tikai uzlabo esošos mikroorganismu analīzes procesus, bet arī paver jaunas iespējas mikrobioloģiskajā pētniecībā. Identificētās turpmākās attīstības iespējas un skaidra komercializācijas stratēģija nodrošina labu pamatu sistēmas tālākai pilnveidošanai un ieviešanai tirgū.
APPLY SIA īsteno pētniecības projektu Meža nozares kompetences centra AF projekta Nr. 2.2.1.3.i.0/1/24/A/CFLA/001 ietvaros, kā "Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai uzņēmējdarbībā." Atbalsts paredzēts komersantu digitālajai transformācijai, tai skaitā mūsdienīgu automatizācijas, robotizācijas un darba kontroles rīku ieviešanai ražotnē, piesaistot privāto līdzfinansējumu inovāciju ieviešanā.
Pētniecības projekta numurs un nosaukums: “Digitāla risinājuma un algoritma izstrāde meža vērtības noteikšanai, kas balstīta uz automatizētu mežu audita datu ievākšanu un interpretāciju”
Projekts Nr. 2.2.1.3.i.0/1/24/A/CFLA/001
Starpnozaru pētījuma ietvaros paredzēts izveidot divu dažādu nozaru uzņēmumu sadarbību un izstrādāt digitālu risinājumu automatizētai mežu audita datu ievākšanai un to interpretācijai ar mērķi noteikt meža vērtību.
Izstrādātais risinājums meža īpašniekiem ļaus efektīvā veidā iegūt informāciju par sava meža vērtību, iekļaujot informāciju par koku kubatūru, koku sugu klasifikāciju, skaitu un citiem raksturlielumiem.
Pētniecības projekta ietvaros paredzētas gan rūpnieciskā pētījuma, gan eksperimentālās izstrādes aktivitātes:
1.aktivitāte – Tehnoloģijas attīstīšana laboratorijas vidē – 6 mēneši (RP);
2.aktivitāte – Punktu mākoņa rekonstrukcijas un segmentācijas algoritmu izstrāde un pārbaude laboratorijas vidē – 6 mēneši (RP);
3.aktivitāte – Koku sugu klasifikācijas un kubatūras algoritma izstrāde un pārbaude laboratorijas vidē – 3 mēneši (RP);
4.aktivitāte - Lietotāja saskarnes izstrāde – 3 mēneši (EI);
5.aktivitāte – Algoritma gala versijas izstrāde un testēšana reālā darbības vidē – 6 mēneši (EI);
6.aktivitāte – Risinājuma karkasa izstrāde – 3 mēneši (EI).
Projektu paredzēts īstenot 21 mēnešu laikā, laika posmā no 01.10.2024. līdz 30.06.2026.